NEW NL10276AC30-53D tft lcd module panel
Categories Industrial LCD Panel Display
Brand Name: NEC
Model Number: NL10276AC30-53D
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: NL10276AC30-53D
Screen Size: 15.0''
Pixel Format: 1024(RGB)×768, XGA 85PPI
Display Area: 304.128(W)×228.096(H) mm
Pixel layout: RGB vertical bar
Luminance: 500 cd/m² (Typ.)
Viewing angle: 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Outline (mm): 326.5(H)×253.5(V)×6.8(D) mm
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product details :
NLT LCD Screen NL10276AC30-53D
ManufacturerNLT
Model NameNL10276AC30-53D
Screen Size15.0inch
Panel Typea-Si TFT-LCD, LCM
Number of pixels1024(RGB)×768, XGA 85PPI
Pixel layoutRGB vertical bar
Active Area304.128(W)×228.096(H) mm
Bezel Opening307.4(W)×231.3(H) mm
TreatmentAntiglare, Hard coating (3H)
Luminance500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio1000 : 1 (Typ.) (TM)
Response3/5 (Typ.)(Tr/Td)
Best View on6 o'clock
Work ModeTN, Normally White, Transmissive
Color Depth262K/16.2M 60% NTSC
BacklightWLED , With LED Driver
Mass640/700g (Typ./Max.)
Used forIndustrial
Refresh Rate60Hz
TouchscreenWithout
Signal TypeLVDS (1 ch, 6/8-bit) , 30 pins Connector
Voltage Supply3.3V (Typ.)
Max. RatingsOperating Temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 70 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,