8.0 inch LCD panel TV080WXQ-T87 LCD screen Display
Categories LCD Touch Panel Display
Brand Name: BOE
Model Number: TV080WXQ-T87
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: TV080WXQ-T87
Diagonal Size: 8.0"
Resolution: 800(RGB)×1280, WXGA 188PPI
Active Area: 107.64(W)×172.224(H) mm
Panel Type: a-Si TFT-LCD, CELL, Q-CUT (Full Cell)
Pixel Format: RGB Vertical Stripe
Luminance: 0 cd/m²
Contrast Ratio: 1200:1 (Typ.) (TM)
Application: Pad & Tablet
Touch Panel: On-Cell Touch, I²C
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
TV080WXQ-T87 LCD Panel Product details :
BrandBOE
Model P/NTV080WXQ-T87
Diagonal Size8.0"
Bezel Opening-
Outline Dim.112.64(H)×181.824(V)×0.8(D) mm
Treatment-
Luminance0 cd/m²
View DirectionSymmetry
Response Time35 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Operating ModeADS, Normally Black, Transmissive
Plate Thickness0.40+0.40 mm
Transmittance4.6% (Typ.)
Support Color16.7M 55%NTSC
Light SourceNo B/L
Weight-
Designed ForPad & Tablet
Frame Rate60Hz
Touch PanelOn-Cell Touch, I²C
D-IC DetailCOG Suggest HX8394C
Interface TypeMIPI
Power Supply1.8/3.3V (Typ.)(VDD1/VDD3)
EnvironmentOperating Temperature: -20 ~ 70 °C; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
TV080WXQ-T87 LCD Screen Note:
TV080WXQ-T87 LCD Screen About Company:
TV080WXQ-T87 LCD Panel Shipping and Package :
TV080WXQ-T87 LCD Screen Return and Warranty:
TV080WXQ-T87 LCD Panel FAQ :
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of TV080WXQ-T87 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: If I place order now,when will you ship the goods of TV080WXQ-T87 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Do you accept sample orders of TV080WXQ-T87 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Buy 8.0 inch LCD panel TV080WXQ-T87 LCD screen Display at wholesale prices