AA050MC01 5.0 inch LCD screen panel 800*480 Industrial LCD module.
Categories Industrial LCD Panel Display
Brand Name: Mitsubishi
Model Number: AA050MC01
Place of Origin: China
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: AA050MC01
Diagonal Size: 5.0"
Resolution: 800(RGB)×480, WVGA 188PPI
Active Area: 108(W)×64.8(H) mm
Outline Dim.: 118.5(W)×77.8(H) ×5.4(D) mm
Luminance: 300 cd/m² (Typ.)
Weight: 70.0g (Typ.)
Application: Industrial
Viewing Angle: 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Signal Interface: CMOS (1 ch, 8-bit) , 45 pins FPC
Environment: Operating Temp.: -20 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
AA050MC01 LCD Panel Product details :
Mitsubishi LCD SCREEN AA050MC01
manufacturerMitsubishi
Model NameAA050MC01
Panel Size5 inch
Panel Typea-Si TFT-LCD , LCM
ConfigurationRGB Vertical Stripe
Active Area108(W)×64.8(H) mm
Bezel Area110.0(W)×66.8(H) mm
Outline Dim118.5(H)×77.8(V) ×5.4(D) mm
Luminance300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio600:1 (Typ.) (TM)
Support Color16.7M 50% NTSC
Light SourceWLED [2 strings] , W/O Driver
Weight70.0g (Typ.)
Frame Rate60Hz
Interface TypeCMOS (1 ch, 8-bit) , 45 pins FPC
AA050MC01 LCD Screen Note:
AA050MC01 LCD Screen About Company:
AA050MC01 LCD Panel Shipping and Package :
AA050MC01 LCD Screen Return and Warranty:
AA050MC01 LCD Panel FAQ :
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of AA050MC01 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Can I pay my order of AA050MC01 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How long will I receive my goods AA050MC01 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: Do you accept sample orders of AA050MC01 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Buy AA050MC01 5.0 inch LCD screen panel 800*480 Industrial LCD module. at wholesale prices