HSD170MGW1-B01 1440*900 LCD Screen Panel 17.0 Inch LCD Display Module
Categories LCD Screen Display Panel
Brand Name: HannStar
Model Number: HSD170MGW1-B01
Place of Origin: China
MOQ: 10pcs
Model Name: HSD170MGW1-B01
Diagonal Size: 17.0"
Resolution: 1440(RGB)×900, WXGA+ 99PPI
Active Area: 367.2(W)×229.5(H) mm
Bezel Opening: 370.5(W)×232.8(H) mm
Outline Size: 389.2(W)×254.5(H)×11.8(D) mm
Surface: Antiglare, Hard coating (3H)
Weight: 1.37Kgs (Typ.)
Designed For: Desktop Monitor
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
HSD170MGW1-B01 LCD Panel Product details :
HannStar LCD Screen HSD170MGW1-B01
Panel BrandHannStar
Model P/NHSD170MGW1-B01
Diagonal Size17.0"
Panel Typea-Si TFT-LCD, LCM
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Outline Dim.389.2(W)×254.5(H)×11.8(D) mm
TreatmentAntiglare, Hard coating (3H)
Luminance250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio600:1 (Typ.) (TM)
Response Time3/5 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle80/80/65/85 (Typ.)(CR≥10)
Operating ModeTN, Normally White, Transmissive
Support Color16.2M 63% NTSC
Light SourceCCFL [2 pcs] , 40K hours , W/O Driver
Weight1.37Kgs (Typ.)
Designed ForDesktop Monitor
Frame Rate60Hz
Touch PanelWithout
Interface TypeLVDS (2 ch, 8-bit) 30 pins Connector
Power Supply5.0V (Typ.)
EnvironmentOperating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
17.0 inch 1440*900 HSD170MGW1-B01 tft lcd panel tft lcd module screen lcd display