LT080EE04100 LCD Screen Display 262K 8.0 inch LCD panel
Categories LCD Screen Display Panel
Brand Name: Toshiba Matsushita
Model Number: LT080EE04100
Place of Origin: China
MOQ: 1pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model P/N: LT080EE04100
Diagonal Size: 8.0"
Resolution: 1600(RGB)×768 222PPI
Lamp Type: 8S4P WLED, Without Driver
Pixel Format: RGB Vertical Stripe
Application: MID UMPC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
LT080EE04100 LCD Panel Product details :
Brand Toshiba Mobile Display
Model P/N LT080EE04100
Diagonal Size 8.0"
Panel Type LTPS TFT-LCD, LCM
Active Area 182.4(W)×87.552(H) mm
Bezel Opening -
Outline Size 195.3(W)×111.5(H)×3.38(D) mm
Brightness 300 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle -
Best View on -
Display Colors 262K
Frequency 60Hz
Weight 75g (Typ.)
Surface Antiglare
Contrast Ratio 250:1 (Typ.) (TM)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 30 (Typ.)(Tr+Td)
Touch Screen Without
Application MID UMPC
Signal Interface LVDS (1 ch, 6-bit), 30 pinsConnector
Input Voltage 2.5V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
LT080EE04200 LCD Screen Display 262K 8.0 inch LCD panel
LT080EE04100 LCD Screen Payment Terms:
LT080EE04100 LCD Panel Shipping and Package :
LT080EE04100 LCD Screen Product Warranty Information:
Thank you for your trust in YONGS products.
LT080EE04100 LCD Screen Return Policy:
LT080EE04100 LCD Panel FAQ :
Q: Do you accept the sample order?
A: Yes , sample order is welcome.
Q: What does "We may ship a 100% compatible part number for your screen" mean?
Q: How long will I receive my goods of lcd LT080EE04100 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: When will my order LT080EE04100 ship?
A: The order are shipped within 1-2 working days after received the payment.
Buy LT080EE04100 LCD Screen Display 262K 8.0 inch LCD panel at wholesale prices