Huawei ETP48150 A3 48V150A Embedded DC Power Supply For Telecom Application
Categories Original Network Power
Brand Name: Huawei
Model Number: Huawei ETP48150 A3
Certification: UL, RoHS
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: sales@sogootelecom.com
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 1000pcs
Delivery Time: 5-8 working days.
Packaging Details: Carton
Product Name: Huawei ETP48150 A3 48V150A Embedded DC Power Supply For Telecom Application
Key words: Huawei ETP48150 A3
INPUT: 100~240v: 50/60Hz
OUTPUT: 48V 150A
Application: Telecom Application
Type: Huawei rectifier
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
The ETP48150-A3 is a box-type power system that supplies power for -48 V DC communications equipment. It uses 15 A or 30 A rectifiers and provides a maximum output current of 150 A.
The ETP48150-A3 has the following features:
  • Supports a wide voltage range of 85 V AC to 300 V AC.
  • Provides comprehensive battery management.
  • Displays information on a liquid crystal display (LCD) and provides buttons for operations.
  • Supports electronic labels.
  • Rectifiers and the site monitoring unit (SMU) are hot-swappable.
  • Allows high-efficiency and standard-efficiency rectifiers with the same capacity to coexist.
  • The rectifier power factor is 0.99.
ETP48150-A3 configuration
Item
Configuration
PDUAC input
220 V AC single-phase (default mode)
110 V AC Dual-live wire
220/380 V AC three-phase, four-wire
DC power distributionBattery circuit breakerOne 1-pole 100 A circuit breaker
Load circuit breakerFour 1-pole 40 A circuit breakers, two 1-pole 20 A circuit breakers, and two 1-pole 12 A circuit breakers