ACS710KLATR-10BB-T
Categories Flash Memory IC Chip
Category: Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization: Bidirectional
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case: 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Accuracy: ±1.6%
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max): 14.5mA
Number of Channels: 1
Current - Sensing: 10A
Response Time: 4µs
Package: Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output: Ratiometric, Voltage
For Measuring: AC/DC
Product Status: Not For New Designs
Mounting Type: Surface Mount
Series: -
Sensitivity: 85mV/A
Linearity: ±0.25%
Supplier Device Package: 16-SOIC
Mfr: Allegro MicroSystems
Frequency: 120kHz
Voltage - Supply: 3V ~ 5.5V
Base Product Number: ACS710
Description: SENSOR CURRENT 10A
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
ACS710KLATR-10BB-T
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)