LQ047K3SX08 4.7 inch 720*1280 LCD Screen Display Module
Categories LCD Screen Display Panel
Brand Name: Sharp
Model Number: LQ047K3SX08
Place of Origin: China
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: LQ047K3SX08
Diagonal Size: 4.7"
Resolution: 720(RGB)×1280, WXGA 314PPI
Active Area: 58.104(W)×103.296(H) mm
Outline Size: 61.912(H)×114.38(V) ×2.3(D) mm
Luminance: 400 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle: 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Mass: 24.5g
Interface Type: MIPI (3 data lanes) , 25 pins FPC
Environment: Operating Temperature: -20 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 70 °C
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
LQ047K3SX08 LCD Panel Product details :
Sharp LCD Screen LQ047K3SX08
Panel BrandSharp
Panel ModelLQ047K3SX08
screen size4.7 inches
Panel TypeLCM, Oxide TFT-LCD
Pixel configurationRGB Vertical Stripe
Display size58.104(W)×103.296(H) mm
physical dimension61.912(W)×114.38(H) ×2.3(D) mm
Brightness400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio1000:1 (Typ.) (TM)
Optical modeNew Mode2, Normally Black, Transmissive
Number of colors16.7M , 72% NTSC
Response time30 (Typ.)(Tr+Td) ms
Best View onSymmetry
Backlight type10S1P WLED , without driver
refresh rate60Hz
Touch ScreenWithout
screen weight24.5g
ApplicationMobile Phone
signal systemMIPI (3 data lanes) , FPC , 25 pins
Supply voltage1.8/2.8V (Typ.)(VDDIO/VCI)
maximum ratingStorage temperature: -30 ~ 70 °C Operating temperature: -20 ~ 60 °C
LQ047K3SX08 LCD Screen Note:
LQ047K3SX08 LCD Screen About Company:
LQ047K3SX08 LCD Panel Shipping and Package :
LQ047K3SX08 LCD Screen Return and Warranty:
LQ047K3SX08 LCD Screen FAQ:
Q: How to order Sharp LQ047K3SX08 ?
A: We accept T/T , PAYPAL , WESTERN UNION.
Q: When will ship my order of LQ047K3SX08 ?
A: The order are shipped within 1-2 working days after received the payment.
Q: Can you test 4.7 inch lcd panel LQ047K3SX08 before shipping ?
A: Don't Worry , Our AUO lcdLQ047K3SX08 was tested ok before shipping
Q: Can you declared low value for my order lcd pane LQ047K3SX08 ?
A: Yes we can , but you need to leave message to us before shipping .
Buy LQ047K3SX08 4.7 inch 720*1280 LCD Screen Display Module at wholesale prices