LQ042T5DZ01 4.2 inch 480*272 LCD Screen Display Panel
Categories LCD Screen Display Panel
Brand Name: Sharp
Model Number: LQ042T5DZ01
Place of Origin: China
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: LQ042T5DZ01
Diagonal Size: 4.2"
Resolution: 480(RGB)×272, WQVGA 131PPI
Active Area: 92.88(W)×52.632(H) mm
Outline (mm): 102.5(W)×69(H) ×13.5(D) mm
Luminance: 500 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle: 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Mass: 120g (Typ.)
Signal Type: CMOS (1 ch, 6-bit) , 50 pins Connector
Max. Ratings: Operating Temp.: -30 ~ 85 °C ; Storage Temp.: -40 ~ 85 °C
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
LQ042T5DZ01 LCD Panel Product details :
Sharp LCD Screen LQ042T5DZ01
Panel BrandSharp
Panel ModelLQ042T5DZ01
screen size4.2 inches
Panel TypeLCM, a-Si TFT-LCD
Resolution480×272(RGB) WQVGA 131PPI
Pixel configurationRGB Vertical Stripe
Display size92.88(horizontal)×52.632(vertical) mm
visible size94.48(horizontal)×54.272(vertical) mm
physical dimension102.5 (horizontal) × 69 (vertical) × 13.5 (thickness) mm
SurfaceMatte
Brightness500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio2000:1 (Typ.) (Transmission)
Optical modeASV, Normally Black, Transmissive
Number of colors262K , 65% NTSC
Response time15/5 (Typ.)(Tr/Td) ms
Best View onSymmetry
Backlight typeWLED , 10K hours, with LED driver
refresh rate60Hz
Touch ScreenWithout
screen weight120g (Typ.)
ApplicationAutomotive Display
signal systemCMOS (1 ch, 6-bit) , terminal, 50 pins
Supply voltage3.3V (Typ.)
maximum ratingStorage temperature: -40 ~ 85 °C Operating temperature: -30 ~ 85 °C
LQ042T5DZ01 LCD Screen Note:
LQ042T5DZ01 LCD Screen About Company:
LQ042T5DZ01 LCD Panel Shipping and Package :
LQ042T5DZ01 LCD Screen Return and Warranty:
LQ042T5DZ01 LCD Screen FAQ:
Q: When would you ship,IF I order LQ042T5DZ01 now?
A: The order are shipped within 1-2 working days after received the payment.
Q: Do you accept the sample order?
A: Yes , sample order is welcome.
Q: How to order if I don't know the lcd panel number ?
Q: Can you declared low value for my order when shipping?
A: Yes, We can do it for you if you need.
Buy LQ042T5DZ01 4.2 inch 480*272 LCD Screen Display Panel at wholesale prices