AA121SP08 TFT lcd screen 12.1 inch 800*600 lcd module lcd display
Categories Industrial LCD Panel Display
Brand Name: Mitsubishi
Model Number: AA121SP08
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: AA121SP08
Diagonal Size: 12.1"
Resolution: 800(RGB)×600, SVGA 82PPI
Active Area: 246(W)×184.5(H) mm
Outline Size: 280(W)×210(H) mm
Brightness: 400 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle: 80/80/70/80 (Typ.)(CR≥10)
Application: Industrial
Panel Weight: 770g (Typ.)
Signal Interface: LVDS (1 ch, 6/8-bit)
Input Voltage: 3.3V (Typ.)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
AA121SP08 LCD Panel Product details :
Mitsubishi LCD SCREEN AA121SP08
ManufacturerMitsubishi
Model NameAA121SP08
Screen Size12.1 inch
Screen TypeLCM , a-Si TFT-LCD
ArrangementRGB Vertical Stripe
Active Area(mm)246(W)×184.5(H) mm
Outline(mm)280(W)×210(H) mm
Luminance400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio500 : 1 (Typ.) (TM)
Best View on6 o'clock
Display ModeTN, Normally White, Transmissive
Color Depth262K/16.7M
Lamp Type2 pcs CCFL , 50K hours
Used forIndustrial
Refresh Rate60Hz
Panel Weight770g (Typ.)
TouchscreenWithout
Signal TypeLVDS (1 ch, 6/8-bit)
Voltage Supply3.3V (Typ.)
AA121SP08 LCD Screen Note:
AA121SP08 LCD Screen About Company:
AA121SP08 LCD Panel Shipping and Package :
AA121SP08 LCD Screen Return and Warranty:
AA121SP08 LCD Panel FAQ :
Q: Can you tested the AA121SP08 before shipping ?
A: Of course , our lcd panel AA121SP08 was Strictly tested before shipping.
Q: How to order AA121SP08 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: How long the warranty of the lcd AA121SP08 ?
A: 90 days .
Q: What happen if the lcd panel AA121SP08 I received can't work ?
Buy AA121SP08 TFT lcd screen 12.1 inch 800*600 lcd module lcd display at wholesale prices