AA141TH01 1280*800 LCD Panel 14.1 inch Display Screen
Categories Industrial LCD Panel Display
Brand Name: Mitsubishi
Model Number: AA141TH01
Place of Origin: China
MOQ: 1 pcs
Model Name: AA141TH01
Diagonal Size: 14.1"
Resolution: 1280(RGB)×800, WXGA 107PPI
Active Area: 303.36(W)×189.6(H) mm
Outline Size: 326(W)×216.5(H) ×16.5(D) mm
Brightness: 1000 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle: 80/80/70/80 (Typ.)(CR≥10)
Application: Industrial /Outdoor High Brightness
Weight: 1.20Kgs (Typ.)
Signal Interface: LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Environment: Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 80 °C
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
AA141TH01 LCD Panel Product details :
Mitsubishi LCD SCREEN AA141TH01
ManufacturerMitsubishi
Model NameAA141TH01
Screen Size14.1 inch
Screen TypeLCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Numbe1280(RGB)×800 [WXGA] 107PPI
ArrangementRGB Vertical Stripe
Active Area(mm)303.36(H)×189.6(V) mm
Bezel Area306.4(H)×192.6(V) mm
Outline(mm)326(H)×216.5(V) ×16.5(D) mm
SurfaceAntiglare, Hard coating (3H)
Luminance1000 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio700 : 1 (Typ.) (TM)
View Direction6 o'clock
Operating ModeTN, Normally White, Transmissive
Response Time4/12 (Typ.)(Tr/Td)
Color Depth262K/16.7M 46% NTSC
Light SourceCCFL [4 pcs] , 50K hours , W/O Driver
Used forIndustrial Outdoor High Brightness
Refresh Rate60Hz
Panel Weight1.20Kgs (Typ.)
TouchscreenWithout
Signal TypeLVDS (1 ch, 6/8-bit) 20 pins Connector
Voltage Supply3.3V (Typ.)
Max. RatingsOperating Temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 80 °C
AA141TH01 LCD Screen Note:
AA141TH01 LCD Screen About Company:
AA141TH01 LCD Panel Shipping and Package :
AA141TH01 LCD Screen Return and Warranty:
AA141TH01 LCD Panel FAQ :
Q: What happen if the AA141TH01 I receive can't work ?
Q: Can You declare my order of lcd panel AA141TH01 at a very low value ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: How long is the warranty of AA141TH01 ?
A: 90days warranty .
Q: Are you manufactory or trade company ?
Buy AA141TH01 1280*800 LCD Panel 14.1 inch Display Screen at wholesale prices