LT057AC47100 5.7 inch TFT-LCD Industrial Module
Categories Industrial LCD Panel Display
Brand Name: Toshiba Mobile Display
Model Number: LT057AC47100
Place of Origin: China
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: LT057AC47100
Diagonal Size: 5.7"
Resolution: 640(RGB)×480, VGA, 141PPI
Active Area: 115.2(W)×86.4(H) mm
Contrast Ratio: 500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle: 60/60/55/45 (Typ.)(CR≥10)
Response Time: 15/25 (Typ.)(Tr/Td)
Pixel Format: RGB Vertical Stripe
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
LT057AC47100 LCD Panel Product details :
Toshiba Mobile Display LCD Screen LT057AC47100
BrandToshiba Mobile Display
ModelLT057AC47100
Diagonal Size5.7 inch
Panel TypeLTPS TFT-LCD, LCM
Pixel Format640(RGB)×480 [VGA] 141PPI
ConfigurationRGB Vertical Stripe
Active Area115.2(H)×86.4(V) mm
Outline Dim.144(H)×104.6(V) mm
Luminance350 cd/m² (Typ.)
View Direction12 o'clock
Operating ModeTN, Normally White, Transmissive
Support Color262K/16.2M
Light SourceWLED , 70K hours , With LED Driver
Designed ForIndustrial
Touch PanelWithout
Interface TypeLVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Power Supply3.3V (Typ.)
EnvironmentOperating Temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
LT057AC47100 LCD Panel Shipping and Package :
LT057AC47100 LCD Screen Shipping Time:
LT057AC47100 LCD Screen Returns:
LT057AC47100 LCD Screen Reminder:
LT057AC47100 LCD Panel FAQ :
Q: If I place order now,when will you ship the goods of LT057AC47100?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of LT057AC47100?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How long will I receive my goods LT057AC47100?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How to make payment of LT057AC47100?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Buy LT057AC47100 5.7 inch TFT-LCD Industrial Module at wholesale prices