10.4 inch Touchscreen TFT LCD Panel Display NL10276BC20-18BD
Categories Industrial LCD Panel Display
Brand Name: NEC
Model Number: NL10276BC20-18BD
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: NL10276BC20-18BD
Diagonal Size: 10.4"
Resolution: 1024(RGB)×768, XGA 123PPI
Active Area: 210.4(W)×157.8(H) mm
Used for: Industrial
Luminance: 350cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio: 900:1 (Typ.) (TM)
Viewing angle: 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
NL10276BC20-18BD LCD Panel Product details :
NEC LCD Screen NL10276BC20-18BD
ManufacturerNEC
Model NameNL10276BC20-18BD
Screen Size10.4Inch
Panel Typea-Si TFT-LCD, LCM
Number of pixels1024(RGB)×768, XGA 123PPI
Pixel layoutRGB Vertical Stripe
Bezel Opening215.4(W)×161.8(H) mm
Outline (mm)228(W)×178.5(H) mm
TreatmentAnti Fingerprint + Antiglare, Hard coating (2H)
Luminance350 cd/m² (Typ.)
Response3/15 (Typ.)(Tr/Td)
Best View on6 o'clock
Work ModeTN, Normally White, Transmissive
Color Depth262K/16.7M 40% NTSC
Backlight2 strings WLED , 70K hours , Optional
Mass500g (Typ.)
Used forIndustrial
Refresh Rate60Hz
TouchscreenPCAP, Optical Bonding
Signal TypeLVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Voltage Supply3.3V (Typ.)
NL10276BC20-18BD LCD Screen Product Quality Assurance:
NL10276BC20-18BD LCD Panel Shipping and Package :
NL10276BC20-18BD LCD Screen Returns:
NL10276BC20-18BD LCD Screen Video Recording Instructions:
1. Make sure the motherboard is working properly, then install and install it properly.
2. Model and fragile label can be seen in the video with our company logo (YONGS)
As long as the confirmation is our reason, our company will bear the responsibility.
NL10276BC20-18BD LCD Panel FAQ :
Q: How can I trace my order of NL10276BC20-18BD ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of NL10276BC20-18BD ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Can I pay my order of NL10276BC20-18BD via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Buy 10.4 inch Touchscreen TFT LCD Panel Display NL10276BC20-18BD at wholesale prices