CNC Automatic Aluminium Double head Cutting Saw LJD-CNC-5000
Categories Aluminum windows doors cutting machine
Place of Origin: China
Brand Name: SOLTERRA
Certification: ISO CE
Model Number: LJD-CNC-5000
Price: Negotiable
Packaging Details: Standard seaworthy packages
Delivery Time: We will effect delivery within 14 days after receiving the deposits
Payment Terms: 30%TT in advance and balance against shippinig advice
Supply Ability: 5 Sets per month
MOQ: 1 Set
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Features and Functions:
2. Used for angle cutting processing for all kinds of profiles
Technical Parameter:
Power supply
380V 50Hz
Cutting motor power
2.2 Kw
Cutting motor rotary speed
2800r/min
Air pressure
0.5-0.8Mpa
Air consumption
40L/min
Cutting length
Max 6000mm min 500mm
Cutting Width
120mm
Cutting height
230mm
Cutting angle
45°~135°( 45°~0°~+45°)
Blade specification
Φ500 X 4.2 XΦ30mm Z=120
Overall Dimension (L x W X H)
3850x1700x1800mm