High lumen Epistar led chip AC85-265V led floodlight
Categories LED floodlight
Place of Origin: Shenzhen, China
Brand Name: LGTO
Certification: CE&ROHS
Model Number: LGTO-LF-10W
MOQ: 50pcs
Delivery Time: 7-15 days
Payment Terms: T/T, Western Union or Paypal
Supply Ability: 1000pcs/day
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Features:
1.Bridgelux or Epistar chip integrated COB LED, high brightness and long lifespan
2.Multiple color for customers to choose: red, green, blue, yellow, and white
4. Outdoor used, IP65 qualified
5. Energy saving, compared with traditional sodium lights, it can save electricity more than 80%
6. No ill glare; no abrupt and frequent flashes
Specification:
Product Name:
Led FloodLight
Model NO.
LGTO-LF-10W
Input Voltage
AC85~265V/50Hz~60Hz
Power Factor
>0.98
LED Working Voltage
DC30~36V
LED
1 pc Bridgelux or Epistar COB LED
Power Consumption
1*10W
LED Lumunous Efficiency
80~110lm/W
Beam Angel
120 degree
Lamp Efficiency
>85%
Color Temperature
2700~7000k
Color Rendering Index
WW:Ra>68, PW,CW: Ra>75
Operation Temperature
from -40 ℃ to + 55℃