KYN28A-12 electrical hv high voltage switchboard
Categories Electrical Wire & Cable Assemblies
Brand Name: Ptox Corp
Model Number: KYN28A-12
Place of Origin: Zhejiang
Price: 12904Set
Payment Terms: L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,Paypal
Supply Ability: 30 Set/Sets per Month
Min.Order: 1
Port: Shanghai, Guangzhou, Shenzhen, Chongqin,Ningbo
FOB: 12
Product name: high voltage switchboard
Material: CRCA
Rated voltage: 3.6-12kV
Rated frequency: 50Hz
Rated transfer current: Up to 4000A
Type: high voltage switchboard
Protection degree: IP4X-IP2X
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Features
  • High protection degree
  • Simple breaker replacement
  • Good handcart interchangeability
  • Less covered area
  • High security
Description
Application
KYN28A-12 electrical hv high voltage switchboard is applicable for 3.6kV ~ 12kV with three-phase AC 50Hz single bus or single bus sectional system. It is mainly used for substation and distribution system of power plants, substation, industrial and mining enterprises, building hotels, municipal construction and petrochemical sector as power receiving, power distribution and the circuit controlling, protection and monitoring.
Normal operating conditions
  • Ambient air temperature : -5°C ~ +40°C;
  • Daily average temperature(Within 24h): ≤+35℃