200KN/300KN 20T/30T electromechanical universal testing machine
Categories Universal Testing Machine
Brand Name: PTE
Certification: CE
Place of Origin: China
MOQ: 1
Payment Terms: L/C, T/T, Western Union
Delivery Time: wooden case
Packaging Details: within 10 days after the confirmed order
Usage: 200KN/300KN 20T/30T electromechanical universal testing machine
standards: ASTM, DIN, BS, JIS, GB, etc.
test material: metal,plastic,rubber,spring, all kinds of rope material
fields: metallurgy, machinery, building engineering,industry,lab,factory
Load accuracy: ≤±1%
Test material: Metal, Steel, Steel bar
Power: Hydraulic
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Universal testing machine/Universal Testing Systems/Dual Column Universal Testing Systems
Computer-controlled universal testing machine UTM
Ⅰ Name and type of equipment
Electromechanical universal testing machines,Compression universal testing machine/tensile
Ⅱ Application of equipment
Ⅲ Main technical parameters
(1) Measurement parameters
1. Maximum test force: 300KN
2. Accuracy class: 0.5
3. Measuring range of test force: 0.4%~100%FS (full scale)
4. Indicating error of test force: within ±0.5% of indicating value
6. Deformation measuring range: 0.2%~100%FS
7. Deformation indicating error: within ±0.5% of indicating value
8. Resolution of deformation: 1/200000 of maximum deformation, up to 1/300000
9. Displacement indicating error: within ±0.5% of indicating value
10. Resolution of displacement: 0.025μm
(2)Control Parameters
1. Tuning range of force control rate: 0.005~5%FS/s
2. Control accuracy of force control rate:
When rate is less than 0.05%FS/s, within ±2% of setting value
When rate is no less than 0.05%FS/s, within ±0.5% of setting value
3. Tuning range of resolution rate: 0.005~5%FS/s
4. Control accuracy of resolution rate:
5. Tuning range of replacement rate: 0.001~200mm/min
6. Control accuracy of movement rate:
When rate is less than 0.5mm/min, within ±1% of setting value
When rate is no less than 0.5mm/min, within ±0.2% of setting value
(3 ) Other parameters
1. Effective testing width: 550mm
2. Effective distance of tensile: 600mm
3. Effective distance of compressive: 600mm
4. Size of host: 1050×900×2400mm
5. Electrical source power: 5kW,380V,50Hz;