LQ104V1DG72 10.4 sharp tft lcd module 500 cd / m² Brightness
Categories Sharp LCD Panel
Brand Name: Sharp
Model Number: LQ104V1DG72
Certification: ISO9001
Place of Origin: korea
MOQ: 1
Payment Terms: Western Union, MoneyGram, T/T
Supply Ability: 500PCS/DAY
Delivery Time: 2-3 Working Days after order confirmation
Packaging Details: Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Panel Brand: SHARP
Panel Model: LQ104V1DG72
Panel Type: a-Si TFT-LCD , LCM
Panel Size: 10.4 inch
Resolution: 640(RGB)×480 , VGA
Display Mode: TN, Normally White, Transmissive
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
LQ104V1DG72 10.4 inch Sharp LCD Panel with 211.2×158.4 mm Active Area
LQ104V1DG72 Detail
Panel Brand :SHARP
Panel Model :LQ104V1DG72
Panel Type :a-Si TFT-LCD , LCM
Panel Size :10.4 inch
Resolution :640(RGB)×480 , VGA
http://www.panelook.com/too-templates/en/images/icon/p05.gif
Display Mode :
TN, Normally White, Transmissive
Active Area :211.2×158.4 mm
Surface :
Brightness :500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio :300:1 (Typ.)
Display Colors :
262K (6-bit)
Response Time :
Viewing Angle :
Lamp Type :2 pcs CCFL Without Driver
Signal Interface :Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , 31 pins
Company Strength:
1>ISO9001 certificated.
2> Competitive Price and Short Lead-time
3> Professional Team with Rich Experiences in LCD Screen International trade.
4> Small MOQ Support & Fast Response to Customers
5> Long Product Life Time
6> Each LCD will be tested pcs by pcs before shipment to guarantee the quality.
FAQ
Q1: How do we place an order?
Q2: How do we make the payment?
A2: We accept T/T, Western Union, MoneyGram, Paypal.
Q3: What's the delivery time?
A3: The delivery time is normally 1-3 working days after payment.
Q4: How would the goods be shipped?
A4: We ship via DHL, UPS, TNT and others.
Panel Size :10.4 inch
Dot Resolution :640(RGB)×480 (VGA)
Pixel Configuration :RGB Vertical Stripe
Pixel Density :76 PPI
Aspect Ratio :4:3 (H:V)
Form Factor :
Flat Rectangle Display
Dot Pitch :0.110×0.330 mm (H×V)
Pixel Pitch :0.330×0.330 mm (H×V)
Active Area :211.2×158.4 mm (H×V)