G156HTN01.0 15.6 1920x1080 tft lcd display module with eDP connector
Categories AUO LCD Panel
Brand Name: AUO LCD Panel
Model Number: G156HTN01.0
Certification: ISO9001
Place of Origin: Japan,Korea
MOQ: 1 Piece
Payment Terms: T/T, Western Union, MoneyGram, Paypal
Supply Ability: 100 PCS PER DAY
Delivery Time: 1-3 Working Days
Packaging Details: Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box
Dot Resolution: 1920(RGB)×1080 (FHD)
Pixel Configuration: RGB Vertical Stripe
Form Factor: Flat Rectangle Display
Pixel Pitch: 0.17925×0.17925 mm (H×V)
Weight: 400g (Max.)
Outline Dimension: 359.5×224.3 mm (H×V)
Outline Depth: 3.55 (Max.) mm
Holes & Brackets: Face mounting holes (8 pcs) on up, down slugs
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
G156HTN01.0 AUO 15.6" 1920x1080 TFT LCD Display with eDP connector
Products Signal Interface
Signal Category :eDP
Signal Class :eDP (2 Lanes)
Input Voltage for Panel :3.3V (Typ.)
Input Current for Panel :606mA (Max.)
Panel Power Consumption :1.0W (Max.)