G190EAN01.0 tft lcd panel 1280*1024 resolution wide viewing angle
Categories AUO LCD Panel
Brand Name: AUO LCD Panel
Model Number: G190EAN01.0
Certification: ISO9001
Place of Origin: Japan,Korea,Taiwan
MOQ: 1 Piece
Payment Terms: T/T, Western Union, MoneyGram, Paypal
Supply Ability: 100 PCS PER DAY
Delivery Time: 1-3 Working Days
Packaging Details: Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box
Active Area: 376.32×301.056 mm
Luminance: 300 nits
Contrast Ratio: 1000:1
Response: 13/12 (Tr/Td) ms
White Field Chroma: X:0.313; Y:0.329
Scanning Frequency: 60Hz
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
G190EAN01.0 AUO 19 inch 1280*1024 resolution lcd panel with wide viewing angle
Our Service Areas
1. Agent Brand:
2. Application of our lcd panles:
3. Quality to be guaranteed:
4. Quickly delivery:
5.long-term partner:
* Products are sold to more than 150 countries. And big quantity for the long-term partners.
6. Super After-Sale service:
*One year warranty. Feel free to contact to us if there is any problems.
Quick Details
ProductorAUO
MODELG190EAN01.0
Size19.0 inch
Resolution1280×1024
Resolution NameSXGA
Display scale5:4
Pixel ArrangementRGB Vertical Stripe
Pixel Pitch0.098×0.294 mm
Panel CompositionLCD Screen
Technologya-Si TFT-LCD
ApplicationsIndustry
Panel FeaturesWide color gamut, white LED, cabin LED driver], mist, wide perspective
Mechanical Features
Pixel Density :86 PPI
Aspect Ratio :5:4 (H:V)
Form Factor :Flat Rectangle Display
Dot Pitch :0.098×0.294 mm (H×V)
Pixel Pitch :0.294×0.294 mm (H×V)
Weight :1.55Kgs (Typ.)
Surface :Antiglare
Active Area :376.32×301.056 mm (H×V)
Bezel Area :380.32×305.06 mm (H×V)
Outline Dimension :396×324 mm (H×V)