300/600/1000KN Analog display Electro Hydraulic Universal Testing Machine
Categories Compression Testing Machine
Brand Name: PTE
Model Number: 300/600/1000KN Analog display Electro Hydraulic Universal Testing Machine
Certification: CE
Place of Origin: China
MOQ: 1
Payment Terms: L/C, T/T, Western Union
Delivery Time: wooden case
Packaging Details: within 10 days after the confirmed order
Usage: 300/600/1000KN Analog display Electro Hydraulic Universal Testing Machine
standards: ASTM, DIN, BS, JIS, GB, etc.
Display: Digital
Driving: Hydraulic
Hydraulic pump rated pressure: 40MPa
Indication value relative error: ±2%
Piston max stroke: 20mm
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
Technical specifications
TERMSPEC.
Max. capacity300KN600KN1000KN
Testing range0~60KN, 0~150KN, 0~300KN0~200KN, 0~500KN0~200KN, 0~500KN, 0~1000KN
Testing accuracy ( after 20% F.S of each degree)±1%±1%±1%
Pressure keeping time≥30s≥30s≥30s
Upper lower jaw max. distance( including piston travel)500mm500mm500mm
Upper lower platen distance( compression test)0~500m0~500m0~500m
Two supporting point max. distance( bending test)100~360mm100~420mm100~420mm
Round sample clamp diameter( stretch test)φ8~φ32mm¢20~φ60mmφ20~φ60mm
Flat sample clamp thickness( stretch test)0~15mm0~40mm0~40mm
Working piston max. stroke150mm200mm200mm
Working piston fastest lifting speed( empty lad)0~80mm/min0~80mm/min0~80mm/min
overall sizeMain machine740mm×460mm×1970mm960mm×620mm×2150mm960mm×620mm×2150mm
Dynamometer600mm×600mm×1780mmm600mm×660mm×1780mm600mm×660mm×1780mm