W29EE512P-70 Integrated Circuit Chip 64K X 8 CMOS FLASH MEMORY
Categories Integrated Circuit Chip
Brand Name: Anterwell
Model Number: W29EE512P-70
Certification: new & original
Place of Origin: original factory
MOQ: 20pcs
Price: Negotiate
Payment Terms: T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability: 8200pcs
Delivery Time: 1 day
Packaging Details: Please contact me for details
Power Supply Current: 50 mA
Input Leakage Current: 10 μA
Output Leakage Current: 10 μA
Input Low Voltage: 0.8 V
Input High Voltage: 2.0 V
Output Low Voltage: 0.45 V
Output High Voltage: 2.4 V
Output High Voltage CMOS: 4.2 V
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
W29EE512
64K × 8 CMOS FLASH MEMORY
GENERAL DESCRIPTION
The W29EE512 is a 512K bit, 5-volt only CMOS flash memory organized as 64K ´ 8 bits. The device can be programmed and erased in-system with a standard 5V power supply. A 12-volt VPP is not required. The unique cell architecture of the W29EE512 results in fast program/erase operations with extremely low current consumption (compared to other comparable 5-volt flash memory products). The device can also be programmed and erased using standard EPROM programmers.
FEATURES
· Single 5-volt program and erase operations
· Fast page-write operations
- 128 bytes per page
- Page program cycle: 10 mS (max.)
- Effective byte-program cycle time: 39 mS
- Optional software-protected data write
· Fast chip-erase operation: 50 mS
· Read access time: 70/90/120 nS
· Typical page program/erase cycles: 1K/10K
· Ten-year data retention
· Software and hardware data protection
· Low power consumption
- Active current: 50 mA (max.)
- Standby current: 100 mA (max.)
· Automatic program timing with internal VPP generation
· End of program detection
- Toggle bit
- Data polling
· Latched address and data
· TTL compatible I/O
· JEDEC standard byte-wide pinouts
· Available packages: 32-pin PLCC, TSOP and VSOP
Absolute Maximum Ratings
PARAMETERRATINGUNIT
Power Supply Voltage to Vss Potential-0.5 to +7.0V
Operating Temperature0 to +70°C
Storage Temperature-65 to +150°C
D.C. Voltage on Any Pin to Ground Potential except A9-0.5 to VCC +1.0V
Transient Voltage (¡ Õ20 nS) on Any Pin to Ground Potential-1.0 to VCC +1.0V
Voltage on A9 and #OE Pin to Ground Potential-0.5 to 12.5V