1000BASE T Rj45 Ethernet Magjack Surface Mount Vertical / Straight Angle
Categories Magnetic RJ45 Connector
Brand Name: GLGNET
Model Number: JHA1S857-GYP
Certification: ISO 9001, ISO 14001, UL, RoHS, IECQ QC080000,
Place of Origin: China
MOQ: Negotiable
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 20KK ports /month
Delivery Time: 10 work day
Packaging Details: Tray, Tube, Reel, Carton
Applications: 1000 Base - T
Structure: Vertical / Straight Angle
LED Color: Green Yellow
Mount Type: Though Hole
Contact Finger: 6 U" / 15 U" / 30 U" / 50 U" Gold Plating
Working Temp: 0 to 70 ℃
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
1. Features
  • Complies with requirements of IEEE 802.3u IEEE 802.3ab standards
  • RJ45 connector with 10 / 100 / 1000 BASE-TX magnetic, or 2.5G / 5G / 10G Transformer
  • Comply with RoHS requirements
  • Design for 10 / 100 / 1000 / 2.5G / 5G / 10G BASE transmission over UTP-5 / UTP-6 cable
  • Broad set of configurations
  • Supports 10/100Base-T, 1000Base-T, 2.5GBase-T, 5GBase-T or 10G Base - T
  • Compatible with surface-mount with paste-in-hole (PIH) technology
  • -40°C to +85°C or 0°C to +70°C operating temperature range
  • Supports PoE and PoE+ (10/100Base-T)
  • Combinations of green, yellow, orange, and red LEDs
2. Magnetic RJ45 Connector ( JHA1S857-GYP ) Attributes:
BrandGLGNET
Part NumberJHA1S857-GYP
Application-LanETHERNET without POE
AutomDXYES
Bst CircuitYES
Configuration RXT,C
Configuration TXT,C
Contact Mating Area PlatingGOLD 6u"/15u"/30u"/50u"
Cores per Port6
DiodesNO DIODES
LED OptionGREEN/YELLOW
ShieldingShielded, EMI Finger
Mounting TypeThrough Hole
Orientation180° Angle (Veritcal)
LatchUnavailable
Number of Ports1X1
PCBFR4
PCB Mount AngleTop ENTRY
PCB Retaining PostT POST
Package Height (Inches)0.665
Package Height (mm)16.90
Package Length (Inches)0.630
Package Length (mm)16
Package Width (Inches)0.657
Package Width (mm)16.7
Pin TypeTHT SOLDER
RoHS CompliantYES-RoHS-5 WITH LEAD IN SOLDER EXEMPTION
SearchYES
Shield EMI TabsWITH
Speed1000 BASE-T
Temperature0 TO 70 ℃ or -40 to 85 ℃
Turns Ratio RX1CT:1CT
Turns Ratio TX1CT:1CT
3. Electrical Specification:
ParameterSpecification
BrandGLGNET
Operating Temperature0℃ to 70 ℃
Turns Ratio1:1±3%
Open Circuit
Inductance (ocl)
350uH MIN@ 100KHz/100mV with 8Ma DC Bias
Insertion Loss (IL)-1.0dB MAX @ 0.3MHz – 100MHZ;
Return Loss (RL)
Z out = 100 OHM
-18dB MIN @ 1MHz – 30MHZ;
-13dB MIN @ 30MHz – 60MHZ;
-10dB MIN @ 60MHz – 100MHZ;
Crosstalk
Adjacent Channels
-30dB MIN @ 1MHz – 100MHZ
Common Mode Rejection Ratio (CMRR)-30dB MIN @ 1MHz – 100MHZ
HI - POT2250 VDC @ 60 Seconds
4. LED Specification
Standard LEDWave LengthFarward (max)TYP
Green565 nm2.4V2.2V
Yellow590 nm2.5V2.1V
5. Materials
  1. Housing: Class Filled PA46 ( BALCK) UL94V-0 (ROHS)
  2. RJ CONTACT / PLASTIC : Filled PA46 ( BALCK) UL94V-0 (ROHS)
  3. Shield: 0.2mm Thickness With Stainless
  4. Jack Cavity Conforms to FCC rules and regulations part 68 subpart F
  6. Operating Temperature: 0 ℃ to +70 ℃, Storage Temperature : -40 to 85 ℃
6. Applications:
  • Broadcast video
  • Set-top boxes and video
  • Power over Ethernet (PoE)
  • Test and measurement
  • Multifunction printers (MFP)
  • IP cameras, surveillance, and phones
  • Access points
  • Network interface cards (NIC)
  • Industrial process control
  • Networking and communications
7. Why Choose GLGNET?
  • Our products are compliant with RoHS, REACH and UL certification
  • Long term Corporation with HUAWEI, ZTE, FOXCONN, XIAOMI, TCL and so on
  • 20KK Prots / Month Capacity
  • 20 years experiences in Magnetic RJ45 Connectors
  • 1500 Employees
  • 58 R&D Engineers.
  • 22000 square meters Factory
8. GLGNET Supports Customization Service
  • Supports to custom different structure, Tab - up or Tab - Down;
  • Supports to custom different Pin Length;
  • Being with or without LED diode,
  • Being with or without EMT TAB ( EMI Spring , EMI Finger );
  • Being with or without lightpipes;
  • LED color can be green, yellow, orange, red and so on;
  • Operating Temp. Can be 0 ~ 70 ℃ or -45 ~ 80 ℃ ;