| Model Number: | PIC16F883-I/SO |
| Certification: | CE |
| Place of Origin: | CN |
| MOQ: | 10 pieces |
| Price: | negotiable |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, Paypal |
| Supply Ability: | 10Kpcs per year |
| Delivery Time: | 1-2 working days |
| Packaging Details: | Shielded Plastic Trays |
| Goods Condition: | Brand New |
| Part Status: | Active |
| Lead Free / Rohs: | Complaint |
| Function: | CMOS MCU |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package: | SOIC |
PIC16F883-I/SO Enhanced Flash-Based 8-Bit CMOS Microcontrollers
with nanoWatt IC Chip
| Manufacturer | Microchip Technology | |
|---|---|---|
| Series | PIC® 16F | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 24 | |
| Program Memory Size | 7KB (4K x 14) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 256 x 8 | |
| RAM Size | 256 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 11x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |