GA255DR7E2104MW01L Active X7R Ceramic Capacitor 250v Ceramic Capacitor
Categories SMD Chip Capacitor
Brand Name: Murata
Model Number: GA255DR7E2104MW01L
Place of Origin: JAPAN
MOQ: 1000 PCS
Price: Negotiation
Payment Terms: T/T, Western Union , ESCROW
Supply Ability: 10000PCS
Delivery Time: STOCK
Packaging Details: 1000PCS/REEL
Categories: Ceramic Capacitors
Capacitance: 0.1µF
Tolerance: ±20%
Voltage - Rated: 250V
Temperature Coefficient: X7R
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Package: 2220
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
GA255DR7E2104MW01L SMD Chip Capacitor 0.1µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 2220
This specification is applied to Chip Multilayer Ceramic Capacitors based on the Electrical Appliance and Material Safety Law of Japan. For connecting lines to earth : 470 to 4700pF For connecting lines : 0.01 to 0.1uF <Reference Standard> GA2 series obtains no safefy approval. This Series is based on the standards of the Electrical Appliance and Material Safety Law of Janan, separated table 4.
Product AttributesSelect All
CategoriesCapacitors
 Ceramic Capacitors
ManufacturerMurata Electronics North America
SeriesGA2
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Features-
Ratings-
ApplicationsSMPS Filtering
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.079" (2.00mm)