High Accuracy Inclinometer Sensor With Explosion Protection Shell 300D / 500D
Categories Inclinometer Sensor
Brand Name: KACISE
Model Number: K-2QJJ300/300D/500/500D
Place of Origin: Shaanxi, China (Mainland)
MOQ: 1 Piece/Pieces
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 1000 Piece/Pieces per Week negotiable
Delivery Time: 5 working days after payment
Packaging Details: carton or customers requests available
Input voltage: 10~30VDC
Start-up time: <0.5s
Baud Rate: 19200 bps
Data updating: 25HZ
Bias: ≤0.2°
Bandwidth: 5Hz
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
Features
☆ high accuracy
☆ temperature compensation
☆ With explosion protection shell (300D/500D)
Application
☆engineering machinery horizontal measurement
☆Precision Angle measurement
Specification
TypeK-2QJJ300/300DK-2QJJ500/500D
Electric character
Input voltage10~30VDC
Input current<40mA<70mA
Output modeRS4854~20mA
Baud Rate19200 bps-
Data updating25 Hz-
Performance index
Range±20°,±40°,±60°,±75°selectable
Nonlinear (%F.S.)0.1%F.S.
Resolution (°/s)0.01°
Bias≤0.2°
Bandwidth5Hz
Start-up time<0.5s
Environmental characteristics
Compensated Temperatures-40℃~70℃
compensation temperature-40℃~+70℃
Temperature (°C)-40℃~+70℃
Storage Temperature-40℃~+125℃
Physical Characteristics
Weight (g)250g
Dimensions60×60×30mm
Note: Range can choose ±20°,±40°,±60°,±75°
Dimension
workshop
Our Advantage
1.100% real photos--Detailed images, detailed description7