PVI 2.3inch PO023TX1 LCD Panel
Categories LCD Panel Types
Place of Origin: Japan
Brand Name: PVI
Certification: RoHS Compliant
Model Number: PO023TX1
MOQ: 1 Pcs
Price: Pls Contact sales team
Packaging Details: MODULE
Delivery Time: stock
Payment Terms: T/T , Paypal, Western Union ,Escrow etc.
Supply Ability: 1000
Panel Model: PO023TX1
Panel Brand: PVI
Descrition: a-Si TFT-LCD ,2.3 inch, 240×240
Panel Type: a-Si TFT-LCD
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
PVI 2.3inch PO023TX1 LCD Panel
PVI 2.3inch PO023TX1 LCD Panel
Specification for PO023TX1:
PO023TX1 Basic Information
Panel Model
PO023TX1
Panel Brand
PVI
Descrition
a-Si TFT-LCD ,2.3 inch, 240×240
Panel Type
a-Si TFT-LCD
Operating Temperature
-30 ~ 80 °C
Storage Temperature
-40 ~ 85 °C
Remarks
Octagonal shape, Circular active display Diameter=57.96mm
PO023TX1 Mechanical Features
Dot Resolution
240(RGB)×240
Pixel Configuration
RGB Vertical Stripe
Pixel Density
105 PPI
Aspect Ratio
1:1 (H:V)
Form Factor
Flat Circular Display
Dot Pitch
0.0805×0.2415 mm (H×V)
Pixel Pitch
0.2415×0.2415 mm (H×V)
Weight
TBD
Surface
Antiglare
Active Area
57.96×57.96 mm (H×V)
Outline Dimension
75.6×75.7 mm (H×V)
Outline Depth
7.64±0.3 mm
Landscape or Portrait
Landscape type
Touch Panel
Without
PO023TX1 Optical Features
Display Mode
TN, Normally White, Transmissive
Brightness
1000 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio
400 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color
65K ()
Response Time
15/20 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle
75/75/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Viewing Direction
6 o'clock
White color Chromaticity
Wx:0.330; Wy:0.350
White Variation
1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points)
Sunlight Readable
Y
PO023TX1 Electronics Feature
Reverse Scan
No
Driver IC
Built-in HX8325
PO023TX1 Backlight System
Lamp Position
Edge light type
Lamp Type
WLED
Lamp Amount
2S1P
Lamp Shape
1 string
Lamp Life Time
30K(Typ.) (Hours)
Lamp Voltage
7.6V (Max.)
Lamp Current
150mA (Typ.)
Lamps Power Consumption
1.14W (Max.)